Czy każdy powinien przyjmować suplementy diety?

Statystyki pokazują, że Polska jest jednym z czołowych krajów europejskich, w których bardzo często korzysta się z suplementów diety, czyli z witamin i różnego rodzaju składników odżywczych, dostępnych najczęściej pod postacią kapsułek, tabletek musujących czy też płynów. Warto postawić sobie jednak pytanie, czy faktycznie suplementy te są takie niezawodne w codziennej diecie człowieka.
Owszem, niedobór witamin prowadzi do wielu przykrych dolegliwości. Jednak ich nadmiar może spowodować nie mniejsze spustoszenie – przykładem niech będzie białko, które w zbyt dużych ilościach odkłada się na nerkach, uszkadzając je.
Jeśli stosujemy zbilansowaną dietę i umiarkowany styl życia, wówczas raczej nie powinniśmy cierpieć na niedobór witamin i innych mikroelementów. Jeśli wydaje nam się, że jest inaczej, warto w pierwszej kolejności spróbować uzupełnić braki za pomocą codziennych posiłków. Warto też skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Suplementy natomiast okażą się niezastąpione u kobiet w ciąży, osób wyczerpanych chorobą, osłabionych czy też będących na diecie.