Zmiana diety w jesien

Wapń niezbędny w naszym organizmie
Zdajemy sobie sprawę, że wapń jest pierwiastkiem niezbędnym dla młodego organizmu, zwłaszcza wtedy, kiedy są budowane kości i szkielet. Zapominamy jednak o tym, że wapń jest też niezbędny w okresie jesieni życia.
Po czterdziestym roku życia każdy z nas traci około jednego procenta masy kostnej. U kobiet po menopauzie ta utrata dochodzi nawet do pięciu procent. Jest to wynik utraty estrogenów. Grozi nam osteoporoza. W tej sytuacji można sobie wyobrazić jak bardzo wapń jest potrzebny. A przecież jego przyswajalność w starszym wieku jest trudniejsza niż u młodego organizmu. Wniosek jest jeden – musimy dostarczyć jak najwięcej przyswajalnego wapnia. Oczywiście najlepszym źródłem wapnia są wszelkie produkty mleczne, a więc mleko, sery, jaja. W przypadku osób, które nie tolerują laktazy, warto jeść produkty pełnoziarniste, chude mięso i poprosić lekarza o suplementy diety zawierające spore ilości wapnia.
W starszym wieku najlepiej jest w tej sprawie skontaktować się z dietetykiem lub przynajmniej lekarzem. Tam na pewno znajdziemy pomoc.