Czy dieta bezglutenowa jest odpowiednia dla wszystkich?

Ostatnio bardzo modna stała się dieta bezglutenowa, czyli taka, która wyklucza spożycie wszelkich produktów zawierających gluten, a jest on głównym składnikiem mąki. Czyli w zasadzie musimy zrezygnować ze wszystkiego, co zawiera mąkę, a tego jest naprawdę dużo. Oczywiście istnieją zamienniki, ale nie zawsze tak samo dobre.
Oczywiście autor diety zakładał, że każdemu taka dieta będzie służyć, wiele osób zaczęło wiec ją stosować, ale jak się okazuje nie każdy musi i powinien. Owszem taka dieta jest ważna dla osób, które nie przyswajają glutenu, ale to dotyczy tylko pewnej grupy osób. Zdecydowana większość z nas nie ma alergii na gluten i naprawdę nie powinniśmy się go wystrzegać, tym bardziej, że w mące, zwłaszcza pełnoziarnistej znajdziemy wiele cennych składników.
Oczywiście wiele osób twierdzi, że po zrezygnowaniu z glutenu mimo braku nietolerancji na gluten ich ciała zaczęły inaczej pracować, najczęściej jest to działanie placebo, które odczuwa każdy z nas, gdy zaczyna stosować jakieś nowe, modne rozwiązanie.