Czy dieta wegetariańska to dobry pomysł

Dieta wegetariańska ma tyle samo zwolenników co przeciwników. W pewnych kręgach jest bardzo modna, ale należy pamiętać, że jeśli jest nieprawidłowo zbilansowana, może powodować poważne problemy. Nie jest polecana osobom młodym i kobietom w ciąży.
Istnieje kilka odmian diety wegetariańskiej. Laktoowowegarianie, których jest zresztą najwięcej, uważają, że nie można jeść zwierząt, ale już mleko i jajka są dozwolone. Weganie są bardziej radykalni. Nie spożywają żadnych posiłków pochodzenia zwierzęcego. W polu ich zainteresowania są jedynie produkty roślinne. Witarianie uważają, że człowiek powinien powrócić do diety, jaką mieli ludzie pierwotni i jeść jedynie surowe warzywa i owoce. W ich przekonaniu przeróbka żywności pozbawią ją naturalnych witamin. Pokarmy surowe są doskonale trawione przez organizm, czego nie można powiedzieć o żywności przetworzonej.
Frutarianizm idzie jeszcze dalej. Jego zwolennicy twierdzą, że jedynym pokarmem, które człowiek powinien jeść są owoce i orzechy. Omówione kierunki wegetarianizmu są dość radykalne i nie zawsze polecane.